Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri

16.08.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri dolayısıyla yayımladıkları mesaj aşağıda sunulmaktadır:

“Yunus Emre, Mevlana ve Hacı Bektaş gibi mütefekkir ve gönül adamları Anadolu’nun manevi ikliminde yetişmiş, kimliğimizin, birlik ve beraberliğimizin temellerini oluşturan değerlerimizin şekillenmesinde önemli rol oynamışlardır.

Anadolu’da asırlardır hakim olan barış, hoşgörü ve kardeşlik kültürünün güçlü temeller üzerine kurulmasında bu düşünürlerimizin çok değerli katkıları olmuştur.

Örnek hayatı, sevgiyi, saygıyı, iyiliği, adaleti, kardeşliği, dürüstlüğü, affediciliği ve çalışkanlığı öğütleyen düşünceleriyle geniş kitleleri etkileyen Hacı Bektaş Veli, Anadolu'da birlik ve beraberliğin sağlanması için de büyük gayret göstermiştir.

Farklılıkları zenginlik kaynağı olarak gören ve bu anlayışla insanları sevgiyle kucaklayan Hacı Bektaş Veli'nin yüzyılları aşarak bugün de geçerliliğini koruyan felsefesi ve fikirleri, gelecekte de insanlığa yol göstermeye devam edecektir.

Hacı Bektaş Veli'yi anma törenleri ve benzer faaliyetlerin, Anadolu'da büyük düşünürlerimizin önderliğinde yeşeren bu şuurun ve birarada yaşama kararlılığımızın gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynadığına inanıyorum.

Kimsenin ötekileştirilmediği ve ayrımcılığa uğramadığı bir Türkiye, hiçbir zaman taviz vermeyeceğimiz bir hedeftir. Bu memleket bütün farklılıklarıyla, renkleri ve çeşitlilikleriyle hepimizindir.

Bu topraklar üzerinde bin yıldır, kardeşçe, el ele, yürek yüreğe, gönül gönüle yaşayan ve bütün güçlüklere birlikte karşı koyan milletimizin, parlak yarınları hep beraber kucaklayacağından şüphe duymuyorum.

Hacı Bektaş Veli'yi saygı ve rahmetle anıyor, anma törenleri ve faaliyetlerin düzenlenmesinde emeği olanları tebrik ediyor, tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

Yazdır Paylaş Yukarı