Gazze'de İnsani Ateşkes Sağlanmasıyla İlgili Açıklama

01.08.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Filistin'de bütün Ramazan ayı,  ne yazık ki gerek bölge barışı gerek insani bakımdan çok acı olaylarla geçmiş bulunmaktadır. Dün gece yarısı,  bu konuda ilk kez umut verici bir haber aldık.

BM Genel Sekreteri Ban ki Moon ve ABD Dışişleri Bakanını John Kerry'nin 72 saatlik koşulsuz bir insani ateşkes sağlamış olduklarını memnuniyetle öğrendim. Bugün sabah 8:00'de başlayan ateşkes için tarafların mutabakatının da sağlanmış olması önemlidir.

Türkiye'nin de önemli katkıda bulunduğu bir sürecin sonunda sağlanan bu  gelişme, mütevazı da olsa, kritik bir adımdır, bir başlangıçtır.

Bütün tarafları bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye davet ediyorum. Bu mutabakatın ruhuna ve lafzına uyulması ve kışkırtıcı davranışlardan kaçınılması beklentimizdir.

Tabiatıyla öncelik, Filistin halkının şehitlerini  defnetmesi ve yaralılarını tedavi etmeleri, halkın temel ihtiyaçlarının sağlanması  olacaktır.

Türkiye insani yardım konusunda elinden geleni yapmaktadır, yapmaya devam edecektir. Ateşkes kararı ile birlikte, ateşkesin uzatılması ve kalıcı hale gelmesi için önemli bir fırsat doğmuş bulunmaktadır.

Tarafların bu maksatla Kahire'de derhal görüşmelere başlayacak olmaları da olumlu bir yaklaşımdır. Kahire'de yapılacak görüşmelerin başarıyla sonuçlanması ve bunu, kalıcı ve adil barış için görüşmelerin izlemesi temennimizdir.

Yazdır Paylaş Yukarı