Hatay'ın Anavatana Katılmasının Yıl Dönümü

23.07.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hatay'ın anavatana katılmasının yıl dönümü dolayısıyla yayımladıkları mesaj aşağıda sunulmaktadır:

"Milli mücadelenin zaferle neticelenmesi ve Cumhuriyet’in ilanının ardından ülkemizin önünde yeni bir dönem başlamıştır. Bir taraftan Türkiye’nin kalkınması ve medeni dünyada hak ettiği yeri alması için Büyük Atatürk’ün önderliğinde önemli hamleler gerçekleştirilirken, diğer taraftan da, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” şiarı çerçevesinde şekillenen bir dış politika anlayışı benimsenmiştir.

Barışçı ve çok yönlü dış politika anlayışı çerçevesinde; komşularla, uzak-yakın ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesine ve sorunların diplomatik yollarla çözüme kavuşturulmasına önem verilmiş, bu yaklaşım ülkemize ciddi kazanımlar sağlamıştır.

Hatay’ın anavatana katılması da, bu süreçte tavizsiz bir şekilde, kararlılıkla uygulanan akılcı politikalar sayesinde olmuştur. Atatürk’ün üzerinde hassasiyetle durduğu Hatay sorununun barışçı yollarla çözülmesi, siyasi ve diplomatik bir başarı olarak ülkemizin uluslararası alandaki konumunu güçlendirmiştir.

Bağımsız Hatay Parlamentosu aldığı anavatana katılma kararıyla, Hataylıların özlemi doğrultusunda güçlü bir irade sergilemiştir. Anavatan Türkiye’yle kucaklaşma ve bütünleşmeyi sağlayan bu tarihi adım, milli birlik ve beraberliğimizi daha da sağlamlaştırmıştır.

Barış, kardeşlik, hoşgörü ve medeniyet kenti Hatay’ın, sahip olduğu değerler ve zenginlikleriyle geleceğe güvenle ilerleyeceğine inancım tamdır.

Hataylı vatandaşlarımızı bu milli günümüzde yürekten tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen başta olmak üzere, bu amaç uğrunda çaba harcayan herkesi saygı ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Yazdır Paylaş Yukarı