Erzurum Kongresi'nin Yıl Dönümü

23.07.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü dolayısıyla yayınladıkları mesaj aşağıda sunulmaktadır:

"Samsun'da meşalesi yakılan, Amasya, Erzurum ve Sivas’ta alınan tarihi kararlarla hedefi ve yöntemi belirlenen istiklal mücadelesi, milletimizin vatan sevgisinin, bağımsız ve özgür yaşama iradesinin, birlik ve beraberlik içinde her türlü zorluğun üstesinden geleceğine olan inancının dünyaya ilanıdır.

Erzurum Kongresi, Samsun’da atılan ilk adımdan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan süreçteki en önemli dönüm noktalarından biridir.

Bölgesel bir kongre olarak planlanmasına rağmen, ülkenin kaderini derinden etkileyen kararların alındığı Erzurum Kongresi’nde, kayıtsız şartsız bağımsızlık ve milli egemenlik ilkesi güçlü bir şekilde vurgulanmış, Kurtuluş Savaşı’nın esas programı hazırlanmıştır.

Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar, tüm vatandaşlarımızın üzerinde birleştiği milli bir  mutabakatı, başlatılan büyük ve onurlu mücadelenin nihai hedefini ortaya koyan kararlardır.

Erzurum Kongresi’nde milli hudutlar içinde vatanın bölünmez bir bütün olduğu, manda ve himaye altına girmenin kabul edilmeyeceği, milletimizin vatanına ve bağımsızlığına her koşulda sahip çıkacağı tüm dünyaya duyurulmuştur.

Kurtuluş Savaşı’nın büyük bir zaferle sonuçlanması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, zorluklar karşısında birbirine kenetlenen aziz milletimizin, vatan sevgisi ve özgürlük inancının eseridir.

Böylesine güçlü ve sağlam temeller üzerine, büyük bedeller ödenerek inşa edilen Cumhuriyetimizi, sonsuza dek aynı inanç, kararlılık ve şuurla yaşatmak, gelişmeyi ve ilerlemeyi sürekli kılarak geleceğe taşımak en önemli sorumluluğumuzdur.

Erzurum Kongresi'nin yıl dönümünde, başta Büyük Atatürk olmak üzere, Kongre üyelerini, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve minnetle  anıyor, yurttaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Yazdır Paylaş Yukarı