Basın Açıklaması

22.07.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın Gazze kurbanları için ilan edilen üç günlük “Milli Yas” münasebetiyle yaptıkları açıklama aşağıda sunulmaktadır:

“Filistin Yönetiminin Gazze trajedisinin kurbanları için dün ilan ettiği üç günlük 'Milli Yas’a Türkiye, devleti ve halkıyla ortak olmaktadır. Bu vesileyle Filistin halkına bir kez daha başsağlığı, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, binlerce yaralıya acil şifa diliyorum.

Filistin halkının,  kadın ve çocuk gözetilmeden maruz kaldığı eziyet ve katliam, Türkiye ve dünya halklarının vicdanını  derinden yaralamaya devam etmektedir.

Temennimiz yaşanan acının bir an önce durması ve tekrarlanmamasıdır. Ancak, bugün yaşanan olaylar, şu gerçeği unutturmamalıdır: Filistin halkı altmış yılı aşkın bir süredir işgal ve baskı altındadır. Kurbanların sayısı onbinleri bulmuştur. İsrail Hükümetinin son saldırısı, geçmişteki birçok acımasız saldırının son halkasıdır. İsrail Hükümetinin sorumsuz ve umursamaz tutumu,  ne yazık ki bu saldırının ilk olmadığı gibi, son da olmayabileceğini  göstermektedir.

Filistin halkının korunması ve  özgürlüğü kalıcı biçimde sağlanmadıkça ve İsrail işgali geri dönülemez biçimde sona ermedikçe benzer insani trajedilerin yaşanmaya devam edeceği açıktır.

Dolayısıyla,  ilgili tarafları bir yandan Gazze’de acilen ateşkes sağlamaya çalışırken, diğer  yandan kalıcı ve adil bir barış için yeniden ciddi ve kapsamlı bir girişim başlatmaya çağırıyorum.

Aksi takdirde,  bu gidişten herkes zarar görmeye devam edecektir. Hep söylediğim gibi, böyle bir gidişin kazananı  olmayacaktır. Dünyada barış ve istikrar bundan etkilenmeye devam edecektir.  Halklar arasındaki kin ve nefret tohumları büyüyecektir.

İlgili devletleri ve uluslararası teşkilatları  kısa vadeli, dar çıkar hesaplarından bir süre için sıyrılmaya, diplomasiyi, diyalogu ve siyasi mekanizmaları,  gecikmeksizin ve samimiyetle, herkes için barış ve güvenlik yolunda  harekete geçirmeye bir kez daha davet ediyorum.”

Yazdır Paylaş Yukarı