İstanbul'un Fethi

29.05.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın, İstanbul'un fethinin 561. yıl dönümü mesajları aşağıda sunulmaktadır:

"İstanbul, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, birçok medeniyetin yaşam alanı olmuş, görkemli kültürel ve tarihsel zenginlikleriyle tüm dünyanın hayranlığını kazanmış bir cazibe merkezidir.

Büyük imparatorlukların uğruna savaştığı, kıtaları ve kültürleri buluşturan stratejik konumunun yanı sıra, tarihi ve doğal güzellikleriyle de adından söz ettiren İstanbul’un fethedilmesi, milletimiz için şüphesiz büyük değer taşımaktadır.

Osmanlı’nın cihanşümul bir imparatorluğa dönüşmesinin yolunu açan Fetih, Türk ve dünya tarihini derinden etkileyen sonuçları beraberinde getirmiştir.

Büyük bir inanç, askeri deha, uygulanan akılcı  strateji ve olağanüstü mücadelelerle fethedilen İstanbul, Fatih Sultan Mehmet’in adaletli, merhametli ve hoşgörülü yönetimiyle, farklı din ve kültürlerin yüzyıllar boyu uyum içinde yaşadığı örnek bir merkez haline gelmiştir.

İnsanlık için daima ilham kaynağı teşkil eden İstanbul, bugün de gelişen ve büyüyen Türkiye’nin gurur kaynağı ve dünyaya açılan penceresidir.

Ülkemizin  en büyük iş, finans, eğitim, bilim, kültür ve sanat merkezi olan İstanbul, aynı zamanda dokusuna işlemiş hoşgörü, barış, sevgi ve kardeşlik hasletlerinin de sembolüdür.

Doğu’yla Batı’yı birbirine bağlayan, büyük projelerle geleceğe yürüyen, ülkemizin ekonomik, toplumsal, kültürel ve sanatsal hayatına yön veren İstanbul, zengin mirasını koruyacak, bir dünya metropolü olarak adından söz ettirmeyi sürdürecektir.

Yeni nesillerin de, bu güzellik ve zenginliklerin önemini kavrayacağına, değerini bilerek sahip çıkacağına, kendinden sonraki kuşaklara da koruyarak aktaracağına inanıyorum.

Bu düşüncelerle İstanbul’un fethinin mimarı, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’i ve fethin bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyor, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

Yazdır Paylaş Yukarı