Yeni Zelanda Genel Valisi Jerry Mateparae'nin Ülkemizi Devlet Ziyareti

18.04.2014
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Yeni Zelanda Genel Valisi Jerry Mateparae, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlerine icabetle 20-25 Nisan 2014 tarihleri arasında ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirecektir.

Yeni Zelanda Genel Valisi’nin ziyareti, Çanakkale Kara Savaşları’nın 99. yıldönümüne denk gelmektedir.

Programına İstanbul’da başlayacak olan Genel Vali Mateparae ile 22 Nisan Salı günü Ankara’da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınacak ve her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Genel Vali Mateparae, Ankara’daki resmi temaslarını tamamladıktan sonra, 24-25 Nisan 2014 tarihlerinde Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenecek Çanakkale Kara Savaşları’nın 99. Yıldönümü Anma Törenlerine iştirak edecektir.

Bilindiği üzere, Çanakkale Kara Savaşları, Yeni Zelanda ile ülkemiz arasında kuvvetli dostluğa dönüşen ilişkilerin başlangıcını oluşturmaktadır. Savaşan tarafların muharebe koşullarında dahi sahip çıkmaya özen gösterdikleri evrensel insani değerler, günümüzde iki ülke arasında ilişkilerde karşılıklı saygıya dayanan, köklü ve kalıcı bağların kurulmasına zemin hazırlamıştır.

Genel Vali Mateparae’nin ülkemizi ziyareti, böylesine köklü bir tarihi arka plan üzerine bina edilen Yeni Zelanda ile ilişkilerimizin, her alanda güçlendirilerek ileriye taşınmasına katkı sağlayacaktır.

Yazdır Paylaş Yukarı