Sakarya Zaferi'nin Yıl Dönümü

13.09.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sakarya Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla yayımlanmasını istedikleri mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Sakarya Savaşı, istiklal mücadelesinin en kritik aşamasında kazanılmış, adeta nihai zaferin habercisi olmuştur.

Millet iradesinin yegane temsilcisi yüce Meclisimiz muharebeden önce Atatürk’e, Başkomutan unvanını ve gerekli yetkileri vererek hayati bir hamle yapmıştır.

Milletimizin güvenini boşa çıkarmayan Atatürk, çok zor şartlar altında, eleştirileri de göğüsleyerek ancak büyük liderlerin verebileceği kararlara imza atmış, üstün komuta yeteneği, askeri dehası ve öngörülü kararlarıyla emsalsiz bir zaferin kapılarını açmıştır.

Mehmetçik, Kurtuluş Savaşı'nın her safhasında olduğu gibi Sakarya'da da inanılmaz bir cesaret ve fedakarlık örneği göstermiştir. Milletimiz cephedeki ordusuna kadını erkeği, genci yaşlısıyla büyük destek vermiştir.

21 gün süren şiddetli çarpışmaların ardından elde edilen zafer halkımıza büyük moral ve güç aşılamıştır. Böylesine hayati bir zaferin ardından Meclisimiz de Atatürk’e Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanı vererek milletimizin hislerine tercüman olmuştur.

Atatürk, yüce Meclis’te ‘Efendiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Ordusunun Sakarya’da kazanmış olduğu meydan muharebesi pek büyük bir meydan muharebesidir. Tarih-i harbde misli belki olmayan bir meydan muharebesidir’ sözleriyle zaferin önemini ve büyüklüğünü ifade etmiştir.

Askeri ve siyasi açıdan büyük sonuçlar doğuran zafer, uluslararası ilişkilerde de müspet gelişmelere neden olmuştur.

Atalarımız çok büyük mücadeleler vererek, ağır bedeller ödeyerek vatanına ve bayrağına sahip çıkmış, bizlere cennet bir ülke bırakmıştır. Bizler verilen bu mücadeleleri unutmadan onların emanetine kararlılıkla sahip çıkacak, Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu anlamlı günün yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmetle anıyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

Yazdır Paylaş Yukarı