Hatay'ın Anavatana Katılmasının Yıl Dönümü

23.07.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hatay'ın anavatana katılmasının yıl dönümü dolayısıyla yayımladıkları mesaj aşağıda sunulmaktadır:

"Türkiye, Cumhuriyet’in ilanından sonra, bir taraftan benimsediği hedefler doğrultusunda ilerlemesini sürdürürken, diğer taraftan da komşularla ilişkilerin güçlendirilmesine, sorunların diplomatik yollarla çözülmesine ayrı bir önem vermiştir.

Büyük Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” şiarı üzerinde şekillenen dış politika anlayışı, ülkemize şüphesiz ciddi kazanımlar sağlamıştır.

Bu kazanımlardan biri de, geliştirilen stratejiler, kararlı ve tavizsiz bir şekilde yürütülen akılcı politikalar sayesinde Hatay’ın anatavana katılması olmuştur.

Atatürk’ün çözümü için büyük çaba sarfettiği Hatay sorunu, diplomatik yöntemlerle, ülkemizin barışçı kimliğini ortaya koyan bir yaklaşımla çözüme kavuşturulmuştur. Dolayısıyla Hatay’ın Anavatana katılmasının, siyasi ve diplomatik bir başarı olarak da, tarihimizde özel bir yeri bulunmaktadır.

Bağımsız Hatay Parlamentosu aldığı katılma kararıyla, anavatan Türkiye’yle ebedi bir kucaklaşma ve bütünleşmenin önünü açmıştır. Hataylıların özgür iradesi doğrultusunda atılan bu adım, milli birlik ve beraberliğimizi de güçlendirmiştir.

Yüzyıllardır dostluk, kardeşlik ve hoşgörü ikliminin hâkim olduğu, medeniyetler şehri Hatay’ın, bu müstesna konumunun verdiği güvenle, gelişmesini devam ettireceğine inanıyorum.

Hataylı vatandaşlarımızı bu milli günümüzde yürekten tebrik ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen başta olmak üzere, bu amaç uğrunda çaba harcayan herkesi saygı ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Yazdır Paylaş Yukarı