Erzurum Kongresi'nin Yıl Dönümü

23.07.2013
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü dolayısıyla yayımladıkları mesaj aşağıda sunulmaktadır:

"Büyük Atatürk’ün önderliğinde verilen bağımsızlık mücadelesi, aziz milletimizin hür ve müstakil yaşama kararlılığından hiçbir şart altında taviz vermeyeceğini gösteren yönüyle tarihteki parlak yerini almıştır.

Türk milleti, Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla ilk adımı atılan İstiklal Savaşı’yla, egemenliğine, birlik ve beraberliğine sahip çıkacağını tüm dünyaya en güçlü şekilde ilan etmiştir.

Bu sürecin başarıyla yürütülmesinde ve kesin bir askeri zaferle neticelenmesinde, karar ve sonuçlarıyla  Erzurum Kongresi’nin ayrı bir önemi bulunmaktadır.

Bölgesel bir kongre olarak planlanmasına rağmen ülkenin bütününü ve milletin geleceğini yakından ilgilendiren kararların alındığı Erzurum Kongresi’nde, Kurtuluş Savaşı’nın esas programı oluşturulmuştur.

Erzurum Kongresi'nde vatanın bölünmez bir bütün olduğu güçlü şekilde vurgulanırken, manda ve himaye kesin bir dille reddedilmiş, ilk kez bir hükümet kurma fikrinden söz edilerek, milli iradenin teşkili ve milli egemenlik ilkesinin hayata geçirilmesi açısından kararlı bir adım atılmıştır.

Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara’da yükselen milli ruh ve heyecan, kurtuluş yolunda milletimize güç ve umut vermiş, İstiklal Savaşı’nı zafere taşımıştır.

Milletimiz, mukaddes vatanımızda özgür yaşayabilmek için ödenen bedellerin şuuruyla Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşımak, yeni nesillere parlak bir gelecek kurmak için üstün bir gayret göstermektedir.

Türkiye’yi, her alanda en çağdaş ve en yüksek standartlara ulaştırmak amacıyla, çalışmalarımızı azimle devam ettireceğiz.

Erzurum Kongresi'nin yıl dönümünde, başta Büyük Atatürk olmak üzere, Kongre üyelerini, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve minnetle  anıyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Yazdır Paylaş Yukarı