Video Galeri İçin Deneme

30.01.2020
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült

Balıkesir’de vatandaşların yoğun sevgi gösterisini, şahsında devletin birliğine karşı gösterilmiş olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Balıkesir, millî mücadelenin ateşinin yakıldığı, Kurtuluş Savaşı’nda halkın büyük bir moral ve maneviyatla ayağa kalktığı illerimizden biridir” dedi.

Balıkesir’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, valiliğe gidişinde yoğun sevgi gösterileriyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül, yolu üzerinde bulunan Halhalca Köyü’nde durarak, toplanan vatandaşlarla sohbet etti. 1997 yılında Tokat’ta şehit düşen Jandarma Er Serkan Eraydın’ın annesi Emine Eraydın’la bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra ziyaret için valiliğe hareket etti. Cumhurbaşkanı Gül’ü yolda, aralarında çok sayıda öğrencinin de bulunduğu kalabalık selamladı.

GÜL YAPRAKLI KARŞILAMA

Cumhurbaşkanı Gül’ü valilik önünde binlerce kişi karşıladı. Karşılamaya gelenler arasında engelliler, gaziler, efe kıyafetliler dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül, valilik merdivenlerine geldiğinde ise üst katlardaki çalışanlar gül yaprakları saçtı. Valilik önünde toplanan vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Gül, Balıkesir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşların gösterdiği muhabbet ve sevginin, devletin ve milletin birliğine gösterilen sevginin ve bağlığın en güzel sembolü olduğunu belirterek, bundan dolayı vatandaşlara teşekkür etti.

“BALIKESİR’DEN ÇOK BÜYÜK KAHRAMANLAR ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı olarak Anadolu’nun bütün illerini ziyaret etmenin ve vatandaşlarla beraber olmanın en büyük arzusu olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçeve içerisinde yurdumuzun tüm bölgelerindeki illeri fırsat buldukça ziyaret ettiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, Balıkesir’in, millî mücadelenin ateşinin yakıldığı merkezlerden ve Kurtuluş Savaşı’nda halkın büyük bir moral ve maneviyatla ayağa kalktığı illerimizden birisi olduğunu, buradan çok büyük kahramanlar çıktığını, Zağnos Paşa Camii’nde Atatürk’ün hutbe okuduğunu ve Balıkesir’in kendine has önemli özellikleri bulunduğunu kaydetti.

ZAĞNOS PAŞA CAMİİ'NDE CUMA NAMAZI

Cumhurbaşkanı Gül, valiliğin ardından garnizon komutanlığını ziyaret etti. Daha sonra Zağnos Paşa Camii’ne giderek Cuma Namazı kılan ve Millî Kuvvetler Caddesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül'e, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

“BU SEVGİ, DEVLETİN BİRLİĞİNE VE BÜTÜNLÜĞÜNE GÖSTERİLMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Balıkesir’de Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen törende vergi rekortmeni iş adamlarına ödüllerini verdi. Törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı olarak, Türkiye'nin bütün illerini ziyaret etmeye gayret gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Balıkesir'de kendisine gösterilen sevgiden etkilendiğini aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, “Diyarbakır’da da aynı sevgiyi gördüm, burada da. Devlet Başkanı olarak bundan çok gururlandım. Bu beni çok etkiledi, çünkü bu sevgi benim şahsıma değil, devletin birliğine ve bütünlüğüne gösterilmiştir” diye konuştu.

“TÜRKİYE SANAYİ VE TİCARETTE DÜNYAYA ENTEGRE OLDU”

Türkiye'nin sanayi ve ticarette dünyaya entegre olduğunu, Gümrük Birliği üyeliğinin üretimde kalite artışını sağladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin ihracatının, finansal krizin yaşandığı geçen yıl dahi 100 milyar doları aştığını söyledi.

“TÜRKİYE, KRİZDEN EN AZ ETKİLENEN ÜLKELERDEN”

Küresel kriz nedeniyle dünyanın her yerinde büyük ekonomik çalkantılar yaşandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin bu durumdan en az etkilenen ülkelerden olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin istikrarlı durumunu yabancı devlet adamlarının ibret ve hayranlıkla izlediğini kaydederek, ''Bu durumu iş adamlarımız değerlendirecek. Sizin büyümeniz, Türkiye'nin büyümesidir. İş adamları büyüdükçe, istihdam da, üretim de, ihracat da artacak. Ödeyeceğiniz vergiler yükselecek. Sizden gelen vergilerin artması, Türkiye'nin makro ekonomisinin sağlıklı bir şekilde dengeye oturmasını sağlayacak. Bu yollar, otobanlar nasıl yapılıyor? Bunlar, para basılarak yapılmıyor, sizin ödediğiniz vergilerle oluyor. Devlet, iş adamlarının değerinin farkında. El birliği içerisinde ülkeyi daha güçlü yapacağız. Ama tek başına büyüklük, güç, bir şey ifade etmez. Halkın refah seviyesini yükseltmek, halkın özgürlüklerini, demokratik standartlarını, hukuk seviyesini yükseltmekle mutlu olunur. Mutluluğu da hep beraber yaşarsak, bütün vatandaşlarımız bu gelirlerden, servetten faydalanabilirse, bir tarafta fakirlik, bir tarafta zenginlik bunu giderecek şekilde gelir adaletini sağlayabilirsek, bu ülke böyle mutlu olacaktır” dedi.

ŞEHİT AİLESİ İLE YEMEK

Törenin ardından gerçekleşen yemekte, Cumhurbaşkanı Gül'ün masasında 2005 yılında Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde askeri aracın mayına çarpması sonucunda şehit olan Piyade Kıdemli Üstçavuş Mehmet Çakıcı'nın eşi Gülbeyaz ve oğlu Atakan Çakıcı ile 2 engelli vatandaş da yer aldı.

Belediye Ziyareti

BALIKESİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET

Yemeğin ardından Balıkesir Belediyesi’ne geçen Cumhurbaşkanı Gül’ü, Belediye Bandosu “Ölürüm Türkiyem” türküsü ile karşıladı. Daha sonra Belediye Başkanı İsmail Ok’tan yürütülen yerel hizmetlerle ilgili brifing alan Cumhurbaşkanı Gül, belediyenin sorunlarıyla yakından ilgileneceğini belirtti. Belediyenin ardından Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü’nü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Rektör Prof. Dr. Mahir Alkan ile görüştükten sonra akademisyenlerle bir araya geldi.

BALIKESİR GAZETECİLER CEMİYETİ GELENEKSEL GAZETECİLİK BAŞARI ÖDÜLLERİ TÖRENİ

Daha sonra, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Geleneksel Gazetecilik Başarı Ödülleri törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül, herkesin ortak arzusu olan Türkiye’yi güçlü, halkımızı zengin ve mutlu yapmanın, her alanda sağlanacak gelişmeyle mümkün olabileceğini ifade etti.

“GAZETELERİ YÖNETENLERİN SORUMLULUĞU FAZLA”

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, “Demokrasiyi güçlü yapan parametrelerden biri özgür, güçlü, hür ve itibarlı basın olmasıdır. Bu konu hepimizin meselesidir. Düşünce, fikir ve inançlar arkasında şiddet olmadığı sürece sonuna kadar serbest olmalıdır. Böyle bir ortamın sağlanması demokrasiyi derinleştirir ve şeffaflık getirir. Şeffaf olan bir ülkede yöneticiler daha az yanlış yaparlar, yanlış yapmazlar. Çünkü yanlışlar gözükür, yanlışlar gözükünce de hesap sorulur. Demokrasinin en önemli ilkelerinden birisi de hesap vermektir. Bir ülkede bunu basın yapar. Basının bunu her yönden rahat yapabilmesi hepimizin arzusudur. Halkın her şeyi kontrol edebilmesi, halkın bilgilendirilmesi basın sayesinde olur.

Basının da bu fonksiyonunu şüphesiz ki doğru yapması gerekir. Her şeyi düz ayna gibi yansıtamaz. O zaman propagandaya alet olur, yanlışa düşer. O bakımdan gazeteleri yönetenlerin sorumluluğu da fazla” dedi.

Daha sonra Balıkesir’deki programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul'a gitti.

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı