Cumhurbaşkanı Gül: "Su Konusunda Uluslararası Toplum Harekete Geçmeli"

16.03.2009
Yazdır Paylaş Yazıları Büyült Yazıları Küçült


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Aile Fotoğrafı" çektirilmesinin ardından 5. Dünya Su Forumu Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, suyla ilgili dünyadaki en kapsamlı toplantı olan zirvenin, uzun süredir devam eden yoğun ve özverili çalışmaların sonucu olduğunu kaydederek, toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Su İnsanlığın Ortak Geleceğini İlgilendiriyor"

Zirvede suyun, sadece teknik bir konu değil, insanlığın ortak geleceğini ilgilendiren ve en üst düzeyde ele alınması gereken bir mesele olduğunun vurgulandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Forum'un bugünkü ve gelecek kuşakların suyla ilgili sorunlarının çözümüne ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunacak yeni ufuklar açacağını bildirdi.

"Çağrı Metni" Yüksek İradenin Göstergesi

Cumhurbaşkanı Gül, zirve sonunda kabul edilmesi beklenen "Çağrı Metni"ni, mevcut sorunların tespiti ve çözümü için en yüksek seviyede iradenin göstergesi olarak değerlendirdi.

Nüfus artışı, yoğun şehirleşme, sanayileşme, kırsal bölgelerden kentlere göç, ekonomik büyüme ve iklim değişikliği gibi küresel gelişmelerin dünya genelinde su kaynakları üzerinde ciddi baskılar oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, bu noktada, artan gıda ve enerji ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

"Her Gün Binlerce Çocuk Hayatını Kaybediyor"

Dünya genelinde bir milyar insanın sağlıklı ve güvenli içme suyundan yoksun olduğunu, ekonomik kalkınma ve refah seviyesi düşük ülkelerde her gün binlerce çocuğun temiz içme suyuna erişemediği için hayatını kaybettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, dünyada her iki kişiden birinin günlük hayatını sürdürmek için ihtiyacı olan suyla ilgili hizmetlere ulaşamadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Uluslararası toplumun süratle harekete geçmesi büyük önem ve öncelik taşımaktadır. Forum sırasında suyla ilgili tüm teknik konuların tematik bir çerçevede en ayrıntılı şekilde ele alınacağından, yeni fikirlerin, yeni yaklaşımların ortaya çıkacağından şüphe duymuyorum" dedi.

Küresel ekonomik ve finansal krizin özellikle yatırımlar bağlamında, su yönetimi üzerindeki olumsuz etkilerinin görülmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, krizin en kısa sürede atlatılması ve su sektöründe olduğu gibi diğer sektörlerde de yatırımların eski ivmesine ulaşması beklentisini de dile getirdi.

       

Tüm Haberler

Yazdır Paylaş Yukarı